Opravdu, jakýkoli papír není vhodný k tisku. Jak jsme zmínili již v úvodu, obecně papír dělíme do dvou skupin – do první patří papír vhodný k tisku fotografií, do druhé k tisku textu, resp. k obyčejnému použití. Můžeme ho také rozdělit dle struktury, fyzikálně-chemických vlastností, mechanické odolnosti a povrchového či optického charakteru. Podívejte se, jak tyto vlastnosti mohou ovlivňovat kvalitu papíru a následně výstupu tisku.
Co ovlivňuje kvalitu papíru?
Papír je velmi komplexní materiál, proto jsou jeho strukturní a povrchové vlastnosti závislé na řadě faktorů a procesů, mezi něž patří celkové složení surovin, technologické podmínky výroby, povrchové zušlechtění, postup tisku a dokončení. Tyto podmínky a procesy ovlivňují schopnost papíru přijímat a vypuzovat vlhkost z okolí, změnu elektrických vlastností papíru a vsakování tiskařské barvy.
Kolegové z našeho oddělení vývoje nám vysvětlili, že kvalitu papíru a následnou kvalitu tisku ovlivňuje:
– velikost, druh a zpracování celulózních vláken,
– zpracování celulózní kaše,
– poměr plniva a celulózy,
– chemické přísady k plnivům,
– povrchové zpracování (chemické a mechanické),
– stroje, se kterými se papír vyrábí atd.
Lepší papír, lepší výstup
V současnosti se většina druhů papíru vyrábí z celulózních vláken ze dřeva, v menší míře z vláken jednoletých rostlin (např. listů banánovníku). Právě kvalita a druh celulózních vláken mají klíčový význam pro vlastnosti papíru, protože ovlivňují postup vzniku zápisu na různých zařízeních.